  • FI-XB20S-HF10-NPB
FI-XB20S-HF10-NPB
advertisement
Manufacturer No:
FI-XB20S-HF10-NPB
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FI-XB20S-HF10-NPB
Package:
Datasheet:
FI-XB20S-HF10-NPB
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Board Cutout, Bottom Mount, Surface Mount, Right Angle Tray Gold Plastic 20 Positions Non-Gendered
Quantity:
In Stock : 15482
Step5Bar-code shipping tag
FI-XB20S-HF10-NPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Edge
  • Mounting Type
    Board Cutout, Bottom Mount, Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FI-X
  • Feature
    Grounding Pins, Shielded, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Beige
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Non-Gendered
  • Current Rating (Amps)
    1A per Contact
  • Pitch
    990.6μm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm