  • FHJC1002MB-F60
FHJC1002MB-F60
advertisement
Manufacturer No:
FHJC1002MB-F60
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-FHJC1002MB-F60
Package:
Datasheet:
FHJC1002MB-F60
Description:
Fuse Holder JCase w/Cover 8 AWG Red w/60A Fuse
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FHJC1002MB-F60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    FHJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Current Rating (Amps)
    60A
  • Current Rating
    60A
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage
    58V
  • Number of Circuits
    1
  • Fuse Size
    0.555Lx0.472W x 1.063 H 14.1mmx12mmx27mm