  • FH53-41S-0.2SHW(99)
FH53-41S-0.2SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH53-41S-0.2SHW(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH53-41S-0.2SHW(99)
Package:
Description:
FH53 Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.008 0.20mm Solder 41 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH53-41S-0.2SHW(99)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Body Length or Diameter
    0.386 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.026 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    300mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    120VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.4892 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.026 0.65mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.12mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0, UL94 HB
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH53
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    41
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Additional Feature
    500 PER REEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.008 0.20mm