  • FH52E-30S-0.5SH
FH52E-30S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH52E-30S-0.5SH
HK JDW NO:
355-FH52E-30S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH52E-30S-0.5SH
Description:
FH52E Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 1962
Step5Bar-code shipping tag
FH52E-30S-0.5SH
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH52E
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    30
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm