  • FH41-31S-0.5SH(99)
FH41-31S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH41-31S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH41-31S-0.5SH(99)
Purchasing and Inquiry
FH41-31S-0.5SH(99) Overview
FH41-31S-0.5SH(99) Features
FH41 series
FH41-31S-0.5SH(99) Applications
  • Embedded systems
  • Communication
  • Medical technology
  • Variable speed/frequency drivers
  • Electrical substations
  • Instrumentation
  • Control panels
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Transportation
  • Data Technology
Step5Bar-code shipping tag
FH41-31S-0.5SH(99)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    31
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.244 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.098 2.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH41
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    31
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V