  • FH36-17S-0.3SHW(50)
FH36-17S-0.3SHW(50)
advertisement
Manufacturer No:
FH36-17S-0.3SHW(50)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH36-17S-0.3SHW(50)
Purchasing and Inquiry
FH36-17S-0.3SHW(50) Overview
FH36-17S-0.3SHW(50) Features
FH36 series
FH36-17S-0.3SHW(50) Applications
  • Medical technology
  • Control panels
  • Blowers
  • Industrial Automation
  • All Electrical Machinery
  • Communication
  • Refrigeration control
  • Datacom
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
FH36-17S-0.3SHW(50)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C