  • FH34SJ-8S-0.5SH(99)
FH34SJ-8S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH34SJ-8S-0.5SH(99)
HK JDW NO:
355-FH34SJ-8S-0.5SH(99)
Package:
Description:
FH34SJ Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 8 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH34SJ-8S-0.5SH(99)
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH34SJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    8
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm