  • FH34SJ-6S-0.5SH(50)
FH34SJ-6S-0.5SH(50)
advertisement
Manufacturer No:
FH34SJ-6S-0.5SH(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH34SJ-6S-0.5SH(50)
Package:
Description:
FH34SJ Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 6 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH34SJ-6S-0.5SH(50)
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH34SJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    6
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    6
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Rotary Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Plating Thickness
    2μin
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm