  • FH33-40S-0.5SH(99)
FH33-40S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH33-40S-0.5SH(99)
HK JDW NO:
355-FH33-40S-0.5SH(99)
Package:
Description:
FH33 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 888
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FH33-40S-0.5SH(99)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH33
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.866 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.098 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
    Flip Lock
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm