  • FH29-120S-0.2SHW(05)
FH29-120S-0.2SHW(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH29-120S-0.2SHW(05)
HK JDW NO:
355-FH29-120S-0.2SHW(05)
Package:
Description:
FH29 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.008 0.20mm Solder 120 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.25A
Step5Bar-code shipping tag
FH29-120S-0.2SHW(05)
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH29
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    40V
  • Current Rating (Amps)
    0.25A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Current Rating
    250mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    200μm
  • Number of Contacts
    120
  • Housing Color
    Beige
  • Cable End Type
    Tabbed
    Brown
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm