  • FH28H-80S-0.5SH(11)
FH28H-80S-0.5SH(11)
advertisement
Manufacturer No:
FH28H-80S-0.5SH(11)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH28H-80S-0.5SH(11)
Package:
Description:
FH28 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 80 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH28H-80S-0.5SH(11)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH28
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    80
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Housing Color
    Gray
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Height Above Board
    0.100 2.54mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm