  • FH26W-31S-0.3SHW(60)
FH26W-31S-0.3SHW(60)
advertisement
Manufacturer No:
FH26W-31S-0.3SHW(60)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH26W-31S-0.3SHW(60)
Purchasing and Inquiry
FH26W-31S-0.3SHW(60) Overview
FH26W-31S-0.3SHW(60) Features
FH26 series
FH26W-31S-0.3SHW(60) Applications
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Industrial Automation
  • Communication
  • Electrical substations
  • Anywhere power is distributed
  • Embedded systems
  • Refrigeration control
  • Medical technology
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
FH26W-31S-0.3SHW(60)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    31
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    31
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94-HB, 94V-0
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm