  • FH26-29S-0.3SHW(10)
FH26-29S-0.3SHW(10)
advertisement
Manufacturer No:
FH26-29S-0.3SHW(10)
HK JDW NO:
355-FH26-29S-0.3SHW(10)
Package:
Description:
FH26 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 29 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH26-29S-0.3SHW(10)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    29
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    STAGGERED
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    50MOhm
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH26
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    29
  • Voltage - Rated
    30V