  • FH26-27S-0.3SHW(58)
FH26-27S-0.3SHW(58)
advertisement
Manufacturer No:
FH26-27S-0.3SHW(58)
HK JDW NO:
355-FH26-27S-0.3SHW(58)
Package:
Description:
FH26 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH26-27S-0.3SHW(58)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH26
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    27
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    27
  • Current Rating
    200mA
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.378 inch
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.126 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.8702 mm
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm