  • FH23-15S-0.3SHAW(51)
FH23-15S-0.3SHAW(51)
advertisement
Manufacturer No:
FH23-15S-0.3SHAW(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH23-15S-0.3SHAW(51)
Package:
Description:
FH23 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -55°C~85°C 0.3A
Step5Bar-code shipping tag
FH23-15S-0.3SHAW(51)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH23
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.3A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.276 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    300μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
  • Body Breadth
    0.049 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.185 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.8354 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    LIF N
  • Withdrawl Force-Min
    LIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Width
    4.7mm
  • Height Above Board
    0.049 1.25mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm