  • FH19SC-17S-0.5SH(09)
FH19SC-17S-0.5SH(09)
advertisement
Manufacturer No:
FH19SC-17S-0.5SH(09)
HK JDW NO:
355-FH19SC-17S-0.5SH(09)
Purchasing and Inquiry
FH19SC-17S-0.5SH(09) Overview
FH19SC-17S-0.5SH(09) Features
FH19SC series
FH19SC-17S-0.5SH(09) Applications
  • Military Technology
  • Medical technology
  • Datacom
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Telecommunications
  • Anywhere power is distributed
  • Blowers
  • Variable speed/frequency drivers
Step5Bar-code shipping tag
FH19SC-17S-0.5SH(09)
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Positions
    17
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF, LOW PROFILE
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Height Above Board
    0.037 0.95mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C