  • FH19C-7S-0.5SH(10)
FH19C-7S-0.5SH(10)
advertisement
Manufacturer No:
FH19C-7S-0.5SH(10)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH19C-7S-0.5SH(10)
Package:
Description:
FH19C Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 7 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH19C-7S-0.5SH(10)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Part Status
    Active
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    7
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    7
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.035 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.118 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm