  • FH19C-24S-0.5SH(99)
FH19C-24S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH19C-24S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH19C-24S-0.5SH(99)
Purchasing and Inquiry
FH19C-24S-0.5SH(99) Overview
FH19C-24S-0.5SH(99) Features
FH19C series
FH19C-24S-0.5SH(99) Applications
  • Control panels
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • Measuring & Control Technology
  • Variable speed/frequency drivers
  • Transportation
  • Data Technology
  • Communication
  • Embedded systems
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
FH19C-24S-0.5SH(99)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH19C
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    24
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    24
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.551 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.035 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.138 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm