  • FH12-20S-0.5SH(59)
FH12-20S-0.5SH(59)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-20S-0.5SH(59)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-20S-0.5SH(59)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-20S-0.5SH(59)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH12
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm