  • FGH60N60UFDTU-F085
FGH60N60UFDTU-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGH60N60UFDTU-F085
HK JDW NO:
598-FGH60N60UFDTU-F085
Purchasing and Inquiry
FGH60N60UFDTU-F085 Description
FGH60N60UFDTU-F085 Features
Gold metalization
Excellent thermal stability
Common source configuration
Thermally enhanced packaging
FGH60N60UFDTU-F085 Applications
ISM applications
DC large signal applications
Power factor correction
Electronic lamp ballasts
Flat panel display
Step5Bar-code shipping tag
FGH60N60UFDTU-F085
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    298W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    298W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.9V
  • Max Collector Current
    120A
  • Reverse Recovery Time
    76 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    400V, 60A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    192nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Td (on/off) @ 25°C