  • FGH15T120SMD-F155
FGH15T120SMD-F155
advertisement
Manufacturer No:
FGH15T120SMD-F155
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH15T120SMD-F155
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH15T120SMD-F155
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    333W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    333W
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    72ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.9V
  • Test Condition
    600V, 15A, 34 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    128nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    32ns/490ns
  • Switching Energy
    1.15mJ (on), 460μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V