  • FG16X7R1E685KRT06
FG16X7R1E685KRT06
advertisement
Manufacturer No:
FG16X7R1E685KRT06
HK JDW NO:
769-FG16X7R1E685KRT06
Datasheet:
FG16X7R1E685KRT06
Description:
FG 6.8μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11740
Step5Bar-code shipping tag
FG16X7R1E685KRT06
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm