  • FFVI6L0706K--
FFVI6L0706K--
advertisement
Manufacturer No:
FFVI6L0706K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFVI6L0706K--
Package:
Datasheet:
Description:
70μF Film Capacitor 10% Screw
Step5Bar-code shipping tag
FFVI6L0706K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Screw
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    70μF
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1100V