  • FFVI6A0227KJE
FFVI6A0227KJE
advertisement
Manufacturer No:
FFVI6A0227KJE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFVI6A0227KJE
Package:
Radial, Can
Datasheet:
FFVI6A0227KJE
Description:
FFVI 220μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 700V-DC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Quantity:
In Stock : 9249
Step5Bar-code shipping tag
FFVI6A0227KJE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    CONNECTOR
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FFVI
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    3.327Dia 84.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Female
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    700V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Current Rating
    100A
  • Lead Pitch
    45.0088mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Height Seated (Max)
    2.559 65.00mm
  • Length
    101mm
  • Width
    84.5mm