  • FDP020N06B-F102
FDP020N06B-F102
advertisement
Manufacturer No:
FDP020N06B-F102
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDP020N06B-F102
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FDP020N06B-F102
Description:
MOSFET N-Channel PwrTrench 60V 313A 2mOhm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDP020N06B-F102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerTrench®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    333W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    20930pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    268nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    120A