  • FDMS10C4D2N
FDMS10C4D2N
advertisement
Manufacturer No:
FDMS10C4D2N
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDMS10C4D2N
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
FDMS10C4D2N
Description:
MOSFET N-CH 100V 17A 8PQFN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDMS10C4D2N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Weight
    90mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 44A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4500pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    17A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    65nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V