  • FDA2-R17251NBKT4F-L
FDA2-R17251NBKT4F-L
advertisement
Manufacturer No:
FDA2-R17251NBKT4F-L
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FDA2-R17251NBKT4F-L
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Step5Bar-code shipping tag
FDA2-R17251NBKT4F-L
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    2.5lbs 1.1kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    HPLC, FDA2-R17251
  • Size / Dimension
    Round - 172mm Dia
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    26.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.230A
  • Max Power Dissipation
    26W
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    230mA
  • Approval Agency
    CE, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    270.0 CFM (7.56m3/min)
  • Noise
    61.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.787 in H2O (196.0 Pa)