  • FCU3400N80Z
FCU3400N80Z
advertisement
Manufacturer No:
FCU3400N80Z
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCU3400N80Z
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
FCU3400N80Z
Description:
RAIL / S FET2 800V 3400 O Z , IPAK PKG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCU3400N80Z
  • Series
    SuperFET® II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    32W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.4 Ω @ 1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 200μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    400pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    9.6nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    2A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    343.08mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ