  • FCP1210H333G-G3
FCP1210H333G-G3
advertisement
Manufacturer No:
FCP1210H333G-G3
HK JDW NO:
192-FCP1210H333G-G3
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
FCP1210H333G-G3
Description:
CAP FILM 0.033UF 2% 50VDC 1210
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP1210H333G-G3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FCP
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm