  • FCP0805H391J
FCP0805H391J
advertisement
Manufacturer No:
FCP0805H391J
HK JDW NO:
192-FCP0805H391J
Datasheet:
FCP0805H391J
Description:
FCP 390pF Film Capacitor ±5% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP0805H391J
  • Type
    Parameter
    Select All
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm