  • FCP0805H272G
FCP0805H272G
advertisement
Manufacturer No:
FCP0805H272G
HK JDW NO:
192-FCP0805H272G
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
FCP0805H272G
Description:
CAP FILM 2700PF 2% 50VDC 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP0805H272G
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Discontinued
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm