  • FCN6031E564K
FCN6031E564K
advertisement
Manufacturer No:
FCN6031E564K
HK JDW NO:
192-FCN6031E564K
Package:
6031 (1580 Metric)
Datasheet:
FCN6031E564K
Description:
FCN 0.56μF Film Capacitor ±10% 6031 (1580 Metric) Solder Pads 250V-DC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN6031E564K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6031 (1580 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FCN
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.598Lx0.315W 15.20mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.56μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    0.154 3.90mm
  • Length
    15.2mm
  • Width
    8mm