  • FCN1206A222J
FCN1206A222J
advertisement
Manufacturer No:
FCN1206A222J
HK JDW NO:
192-FCN1206A222J
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
FCN1206A222J
Description:
FCN 2200pF Film Capacitor ±5% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN1206A222J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FCN
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.051 1.30mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm