  • FCC17A15PM600
FCC17A15PM600
advertisement
Manufacturer No:
FCC17A15PM600
HK JDW NO:
44-FCC17A15PM600
Package:
Datasheet:
FCC17A15PM600
Step5Bar-code shipping tag
FCC17A15PM600
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Free Hanging, Panel
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FCC17
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Filter, Grounding Indents
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    FILTER CAPACITANCE=180pF
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
    YES
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Total Number of Contacts
    15
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.541 inch
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Insulation Resistance
    3000000000Ohm
  • Flange Feature
    Cable Side (M3)
  • Mating Contact Pitch
    0.108 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V