  • FC4L110R050FER
FC4L110R050FER
advertisement
Manufacturer No:
FC4L110R050FER
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-FC4L110R050FER
Package:
Wide 4320 (11050 Metric), 2043
Datasheet:
FC4L110R050FER
Description:
FIXED RESISTOR FC4L Series, Metal Foil, 50mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5386
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FC4L110R050FER
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Wide 4320 (11050 Metric), 2043
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    FC4L
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.433W 5.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Metal Foil
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    5W
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    5mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Case Code (Imperial)
    4320
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm