  • FC1-25-01-T-LC-TR
FC1-25-01-T-LC-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-25-01-T-LC-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FC1-25-01-T-LC-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 25 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-25-01-T-LC-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FC1
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    25
  • Orientation
    Straight
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.208 inch
  • Contact Style
    DUAL PRONG
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    450VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 2 Sided
  • Height Above Board
    0.204 5.18mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm