  • FAN5701UMP15X
FAN5701UMP15X
advertisement
Manufacturer No:
FAN5701UMP15X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN5701UMP15X
Package:
16-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
FAN5701UMP15X
Description:
0.5mm PMIC FAN5701 16 Pin 1.2MHz 3.6V 16-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
FAN5701UMP15X Overview
Board space is saved by its 16-UFQFN Exposed Pad package.In this LED driver, there are 6 outputs.It is possible to mount the led driver using Surface Mount.It is highly reliable and high-performing when it emerges as a DC DC Regulator.-40°C~85°C TA is the operating temperature of the led driver.Backlight has many advantages.This system operates at 1.2MHz frequency.There are 16 terminations associated with it.The base of this board is configured as 16 pins.There are 6 segments in it.It has been mounted on Surface Mount.This LED driver can be found under the base part number FAN5701.There is no problem with the voltage of 5.5V.In addition, it can be classified as Display Drivers according to its characteristics.A minimal input voltage of 2.7V is required for it to operate.To meet the highest efficiency standards, it can be operated with a minimum supply voltage of 2.7V.There is 5V maximum value for supply current.Its high efficiency is based on the fact that the maximal supply current should not exceed 4.4mA.The current that can be supplied to the load is 180mA.There is 4V voltage output from it.5V should be the maximum output voltage.
FAN5701UMP15X Features
Available in the 16-UFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 1.2MHz
Supply voltage of 3.6V
Output voltage of 4V
FAN5701UMP15X Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN5701UMP15X LED Driver ICs applications.
  • Stage Lighting and Signage
  • General lighting
  • Street lighting
  • Medical surgery lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • High-end retail lighting
  • OLED power supply for portable equipment
  • Museum lighting
  • Down lights
  • Replacement lamps
Step5Bar-code shipping tag
FAN5701UMP15X
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    177mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Backlight
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Current Rating
    15mA
  • Frequency
    1.2MHz
  • Base Part Number
    FAN5701
  • Number of Outputs
    6
  • Output Voltage
    4V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Output Current
    180mA
  • Max Supply Current
    4.4mA
  • Max Output Voltage
    5V
  • Topology
    Switched Capacitor (Charge Pump)
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    5V
  • Output Current per Channel
    15mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • High Level Output Current
    180mA
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    6
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm