  • FA11X7R1E335KNU00
FA11X7R1E335KNU00
advertisement
Manufacturer No:
FA11X7R1E335KNU00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA11X7R1E335KNU00
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FA 3.3μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13956
Step5Bar-code shipping tag
FA11X7R1E335KNU00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    FA
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm