  • F971A156MBA
F971A156MBA
advertisement
Manufacturer No:
F971A156MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971A156MBA
Package:
Datasheet:
Description:
15μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
F971A156MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1.5μA
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.3114mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm