  • F931D336MCC
F931D336MCC
advertisement
Manufacturer No:
F931D336MCC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F931D336MCC
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
33μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0066mA Molded
Step5Bar-code shipping tag
F931D336MCC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0066mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2004mm