  • F862DB154K310ZLH0J
F862DB154K310ZLH0J
advertisement
Manufacturer No:
F862DB154K310ZLH0J
HK JDW NO:
417-F862DB154K310ZLH0J
Purchasing and Inquiry
F862DB154K310ZLH0J Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~110°C are suitable for operating the device.
F862DB154K310ZLH0J Features
F862DB154K310ZLH0J Applications
There are a lot of KEMET F862DB154K310ZLH0J applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
  • Lighting
  • Mobile communications
  • Snubbering
  • Bypassing
  • IGBT
  • Electronic ballasts
  • VCO's
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
F862DB154K310ZLH0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    F862
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    PIZZA PACK
  • Depth
    6mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    17mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    310V
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm