  • F8025S12B1-FHR
F8025S12B1-FHR
advertisement
Manufacturer No:
F8025S12B1-FHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-F8025S12B1-FHR
Package:
Datasheet:
F8025S12B1-FHR
Description:
FAN AXIAL 80X25MM TACH 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F8025S12B1-FHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.182lb 82.55g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2006
  • Series
    F8025-H
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.075A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    2000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    26.0 CFM (0.728m3/min)
  • Noise
    22.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.070 in H2O (17.4 Pa)
  • Width
    25.00mm