  • F720BJ473M275L
F720BJ473M275L
advertisement
Manufacturer No:
F720BJ473M275L
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F720BJ473M275L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47nF Film Capacitor 20% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F720BJ473M275L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47nF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6.5mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7126
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    275V
  • Height
    12.5mm
  • Length
    18mm