  • F6025E24B1-RSR
F6025E24B1-RSR
advertisement
Manufacturer No:
F6025E24B1-RSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-F6025E24B1-RSR
Package:
Datasheet:
F6025E24B1-RSR
Description:
FAN AXIAL 60X25MM TACH 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F6025E24B1-RSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.139lb 63.05g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2001
  • Series
    F6025
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Auto Restart, Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.125A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    4600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    24.0 CFM (0.672m3/min)
  • Noise
    36.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.230 in H2O (57.3 Pa)
  • Width
    25.00mm