  • F3L100R07W2E3B11BOMA1
F3L100R07W2E3B11BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
F3L100R07W2E3B11BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-F3L100R07W2E3B11BOMA1
Package:
Module
Description:
IGBT Modules IGBT MODULES 650V 100A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F3L100R07W2E3B11BOMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    300W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    117A
  • Turn On Time
    95 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    345 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.2nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C