  • F211DR685K063C
F211DR685K063C
advertisement
Manufacturer No:
F211DR685K063C
HK JDW NO:
417-F211DR685K063C
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8μF Film Capacitor 10% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F211DR685K063C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    BULK/TRAY
  • Depth
    10.5mm
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height
    19mm
  • Length
    26mm