  • F10-110-C2
F10-110-C2
advertisement
Manufacturer No:
F10-110-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F10-110-C2
Package:
Datasheet:
F10-110-C2
Description:
F10 Series Single Primary Dual Secondary Split Bobbin Class 2 Transformer
Step5Bar-code shipping tag
F10-110-C2
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.17lb 77.11g
  • Published
    2012
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    34.93mm Lx28.58mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    1.1W
  • Current Rating
    110mA
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 220mA Series 110mA
  • Power - Max
    1.1VA
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    110mA
  • Height
    23.7998mm
  • Height Seated (Max)
    23.80mm