  • EZP-E1B256MTA
EZP-E1B256MTA
advertisement
Manufacturer No:
EZP-E1B256MTA
HK JDW NO:
590-EZP-E1B256MTA
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
EZP-E1B256MTA
Description:
EZPE 25μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 1.1kV-DC 1.1kV-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 68
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EZP-E1B256MTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EZPE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    1.1kV
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Depth
    30mm
  • Voltage - Rated AC
    1.1kV
  • Lead Pitch
    52.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10.7mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    1.1kV
  • Height
    51mm
  • Height Seated (Max)
    2.039 51.80mm
  • Length
    57.5mm