  • EZ1587CM-1.5TRT
EZ1587CM-1.5TRT
advertisement
Manufacturer No:
EZ1587CM-1.5TRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-EZ1587CM-1.5TRT
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
EZ1587CM-1.5TRT
Description:
Fixed 2.54mm EZ1587 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 2313
Step5Bar-code shipping tag
EZ1587CM-1.5TRT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    EZ1587
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    13mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 3A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    8.965mm