  • EW-14-13-T-S-690
EW-14-13-T-S-690
advertisement
Manufacturer No:
EW-14-13-T-S-690
HK JDW NO:
680-EW-14-13-T-S-690
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-14-13-T-S-690
    Flex Stack, EW
  • Published
    2016
  • Number of Positions
    14
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    14
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.690 17.526mm
  • Length - Overall Pin
    1.230 31.242mm
  • Length - Post (Mating)
    0.210 5.334mm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm